Avangarde Mobilya Nedir?

avangarde-mobilya-nedir
  • Mobilya
  • 1.11.2017 12:23:19
  • 0 Yorum
  • 1308

Avangarde fransızca kökenli olup, herd dilde aynı tarzı tarif eden bir kelimedir. Moda, dekorasyon, mimari, mobilya gibi bir çok alanda da belirgin bir stildir.
Avangard, Avangart yada Avant-Garde. İstediğiniz şekilde telaffuz edebilirsiniz. Bu 3 kelimede arkasına mobilya eklendiğinde Türkçe de aynı anlama gelmektedir. Ülkemizde çoğunlukla Avangard Mobilya şeklinde söylenir. Peki nedir bu Avangard Mobilya?

 Avangard Mobilya Nedir ?

Bu soruyu cevaplamadan önce, avangard kelimesini incelemek gerekir. Bu kelime aslen Fransızca bir kelime olmakla birlikte orjinali “Avant-Garde” dir. Yenilikçe ve öncü olan anlamında kullanılmaktadır. Peki, iyide Mobilya tasarımında kullanım yeri, yenilikçi olduğu alan nedir diye sorabilirsiniz. Avangard Mobilya için kısaca; Klasik Mobilyada yenilikçi akım diyebiliriz.

Modern çizgilere bürünmüş, biraz daha sadeleşmiş, oyma oranı azalmış, parlaklığı artmış ve beyaz rengin fazlaca kullanıldığı  bir Klasik Mobilya akımıdır aslında. Üretimde detaylarının azlığı klasik mobilyaya göre daha hızlı üretim imkanı tanımaktadır. Malzeme olarak ta klasik mobilya ya göre daha hafif malzemeler kullanılır. Kullanılan kumaş türleri açısından da çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Modern kumaşlardan tutunda osmanlı desenlere sahip kumaşlara, kadife ve baskılı kumaşlara kadar her türlü kumaş tasarıma göre kullanılabilmektedir

Avangard Mobilya’nın belirgin Özelliği Nedir?

Avangard Mobillya tasarımının en belirgin özelliği, tasarımın tamamına etki eden ve genellikle altın renginde kullanılan zarif desenleridir. Bu modern ve hafif tasarım dokunuşu mobilyaya minimalist bir hava katmaktadır. Bu desenler çoğunlukla osmanlı döneminin motiflerinden oluşur. Fakat aşırı oyma ve desenden kaçınılır.

Sıkça kullanılan beyaz parlak lake boya, son yıllarda Avangard Mobilyanın yeni belirleyici yüzü olmaya başladı. Parlak beyaz lake boya avangard mobilya da o kadar etkin hale geldi ki, bazı basit tasarımlı mobilyalar bu şekilde boyanarak yüksek fiyatlara avangard mobilya diye satılabiliyor.

Sonuç olarak; Avangard tasarım akımı son yıllarda o kadar tuttu ki kendi başına bir tasarım öğesi ve mobilya modeli halini almayı başardı. Bu tasarım akımının zamanla daha da popüler olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yorum Yap

       

Yorumlar