Evde Sabun Yapımı

evde-sabun-yapimi

Dışarıdan aldığınız sabunların içinde ne olduğunu bilmediğiniz için kullanmak istemeyenlerden misiniz? O zaman doğru adrestesiniz. İçinde ne olduğunu bildiğiniz, kokusunu kendiniz belirleyeceğiniz harika doğal sabunları evde yapmak zannettiğinizden de kolay. Malzemeleri doğru karıştırıp gerekenleri doğru yaparsanız harika sabunlar elde edebilir ve gönül rahatlığı ile hem siz hem sevdikleriniz kullanabilirsiniz.

Artık sabunlarınız; istediğiniz boyutta, istediğiniz kokuda, istediğiniz şekilde olacak. Şimdi; hazırsanız eğer malzemeleri veriyorum. Son bir not bu en basit yapım halidir, siz dilerseniz içerisine istediğiniz kokudaki yağları ekleyebilirsiniz.

Öncelikle malzemeler

  • 1,5 litre zeytinyağı
  • 1,5 litre su
  • 250 gram kostik
  • Plastik bir kap
  • Tahta kaşık
  • Eldiven

Karışıma Başlıyoruz

Plastik kabın içerisine ilk olarak kostik konuyor. Tamamen eriyene kadar hemen arkasından koyduğumuz su ile karıştırıyoruz. Ardından zeytinyağını dökmeye başlıyoruz. Yalnız burada zeytinyağı mümkün olduğunca yavaş akıtılır ve dökülürken karıştırma işlemi aynı yönlü olarak devam ettirilir. Karışımı tahta kaşıkla yapmanız gerekir. Karışım puding kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam etmelisiniz. Kıvamı tuttuktan sonra dilediğiniz boyutta veya şekildeki kaplara dökülür.

Sabunun kuruması ve tamamen katılaşması için en az bir hafta en fazla ise bir ay beklenmelidir. Bu durum havanın sıcaklığına göre değişir. Sabunları doğal olarak kurutmalısınız. Kalıpları buzdolabına koymayınız. Eğer kalıplarınız büyük ise, donduktan sonra sabunu kesmek için bıçak değil tel kullanmalısınız.

Aktardan alabileceğiniz doğal yağlardan karışıma ekleyebilirsiniz. Bazı yağlar sabununuza renk de verecektir.

Şimdi bu yağlardan evimde kullanmaktan en çok hoşlandığım yağlardan birisidir lavanta. O yüzden sizlere de lavantalı sabun yapımını anlatacağım.

Lavantalı Sabun

Malzemeler hemen hemen aynı: 210 ml zeytinyağı, 30 gram kostik, 65 ml su, ne kadar yoğun kokmasını istiyorsanız o kadar lavanta yağı (20 – 30 damla)

Karışım ise şu şekilde; kostiği cam bir kaseye koyun. Üzerine yavaşça su dökmeye başlayın. Bu işlem etrafa bir kimyasal tepkime sonucu gaz çıkarmaya başlayacaktır, sakın o gazı solumayın. Takmak isteyenler gözlük ve eldiven taksın kendisini korumak için. Muhakkak işlemi yaptığınız yeri havalandırın.

Kostiğin üzerine eklediğiniz su gaz çıkarma işlemini bitirene kadar bekleyin. Daha sonra, yağı tencere ile ocakta yaklaşık 40 dereceye gelene kadar ısıtın. Yağ ısındıktan sonra el blendırı ile karıştırarak kostikli suyu dökün. Koyulaşmış jel kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin. Yağın soğumasını beklemeden içine 20 – 30 damla lavanta yağı damlatın. (kokusunu seviyorum ama aşırı da olsun istemedim)

Kalıplarınızın en altına lavanta çiçeği koyarsanız, doğal ev yapımı sabununuz daha da güzel görünecektir.

Yorum Yap

       

Yorumlar